Diabeł tkwi w szczegółach

Powiedzenie, że „diabeł tkwi w szczegółach” powinno stać się mottem zakupowym instrumentu, w dodatku niezależnie od tego czy jest to instrument nowy, czy decydujemy się na instrument używany. Za przykład niech nam posłuży saksofon Selmer® Mark VI, którego cena na aukcjach internetowych od 6000$ do 13000$. Czasami można spotkać zarówno tańsze lub znacznie droższe – ceny, które tutaj podaję zweryfikowałem 3.07.2017 r. Skąd taka różnica? W tym przypadku wynosi ona 7000$ – to około 26 000 zł samej różnicy (!!!). Jedno słowo: „szczegóły”. W przypadku instrumentów używanych KAŻDY szczegół jest ważny. Rocznik, seria, numer seryjny – to podstawa i każdy fascynat „vintage’owych” instrumentów o tym wie. Rocznik może świadczyć o tym, w jakim kraju instrument został wyprodukowany, np. podstawowe YAMAHY były produkowane dawnej w Japonii, a od kilku lat już niestety nie jest to produkt „made in Japan”. W różnych latach firmy wykorzystywały inne materiały oraz inne wykończenia, co ma bezpośredni wpływ na dźwięk. Stan instrumentu jest o tyle ważny o ile mamy świadomość ile kosztuje remont generalny. Innymi słowy jeżeli decydujemy się na zakup używanego instrumentu należy zwrócić uwagę na to czy oferowany instrument wymaga serwisu. Jeżeli nie, to koniecznie należy liczyć się z kolejnymi wydatkami w bliskiej przyszłości. Jeżeli natomiast instrument był remontowany, to warto sprawdzić, jakich części i materiałów użył serwisant oraz warto zapytać, gdzie wykonywany był przegląd.
Nie inaczej rzecz się ma z instrumentami nowymi. Czasami można znaleźć w Internecie podobne modele, rzekomo nowe, których różnica w cenie jest znaczna. Smutna prawda jest taka, że wielu sprzedawców oferujących dęciaki nie ma ich „od ręki”, gdyż woli zaopatrzyć się np. w bardziej chodliwy towar, taki jak gitary. Dodatkowo wielu sprzedawców nie aktualizuje cen, opisów oraz zdjęć. Jeżeli instrument jest na magazynie i sprzedawca oferuje go w niskiej cenie, warto zapytać o rok produkcji. Zdarza się bowiem, że instrument leży na półce kilka lat (!!!), a to bynajmniej nie podnosi jego wartości…
Producenci często też zmieniają same nazwy modeli. Np klarnet Juptiter® JCL-637N teraz nosi numer JCL-700NQ, trąbka EASTMAN® ETR-500V11 teraz będzie nosiła numer ETR-500, a saksofon  ANTIGUA® AS3108LQ to nowa wersja AS3100LQ, który nie jest już produkowany od 2-3 lat.
Przy tej okazji bardzo często firmy ulepszają swoje modele. „8” w nazwie saksofonu ANTIGUA® informuje nas, że ten model został wyprodukowany po 2015 roku. Dodatkowo producent ulepszył mechanizm dolnych klap (B,H,Gis) tak, aby wygodniej operował się małym palcem lewej reki.