Instrument dla ucznia!

Temat „instrument dla ucznia” to materiał na cały rok pisania. Chciałbym jednak poruszyć go w małym fragmencie.
Jeżeli kupujemy jakikolwiek produkt wato zadać sobie 3 pytania:

CO?
PO CO?
DLA KOGO?

DLA KOGO? Już wiemy! Dla ucznia, początkującego, młodego lub przyszłego muzyka. Tutaj warto napisać jasno: Początkujący muzyk będzie tak samo brzmiał na instrumencie za 2 000 zł jak i 20 000 zł. Wniosek jest jeden. Nie należy szaleć i kupować zbyt drogich instrumentów dla zawodowców. Nie dlatego, że się nie nadają do nauki – bo nadają się świetnie, ale dlatego, że ich wartość możne wykorzystać i docenić dopiero wytrawny muzyk.

PO CO? Instrument który, za chwilę kupimy ma nam pomóc (ważne słowo POMÓC) w trudnych początkach. Kluczowe jest to, aby instrument nie przeszkadzał. W tym miejscu konieczne jest, abyśmy uświadomili sobie, że jest też dolna granica opłacalności produkcji każdego instrumentu, poniżej której instrument nie spełnia podstawowych atrybutów. Zbyt tanie instrumenty są zrobione z gorszych materiałów i podzespołów, co wpływa np. na dźwięk oraz strojność instrumentu. Łatwo w ten sposób jest zniechęcić ucznia do ćwiczeń. Nie każdy wie ale instrumenty po podróży z fabryki lub hurtowni do sklepu, muszą być sprawdzone i WYREGULOWANE tuż przed sprzedażą. Dotyczy to również najbardziej znanych i cenionych marek na świecie. Dlaczego? Czas pomiędzy wyprodukowaniem instrumentu a jego sprzedażą bywa bardzo długi co nie jest dobre dla podzespołów, które przebywają w spoczynku. Należy sprawdzić czy np. saksofon kryje, czy poduszki są dobrze odciśnięte, czy wszystkie elementy ruchome są odpowiednio naoliwione lub nasmarowane. W razie potrzeby konieczna jest interwencja serwisanta.

CO? Pewnego rodzaju zasada widełek pozwoli szybko wykluczyć instrumenty zbyt drogie i zbyt tanie, co może nam zaoszczędzić wielu godzin poszukiwań. Co ważne zasada ta tyczy się każdego instrumentu i przypadku innego instrumentu widełki oczywiście są inne.
Uważam, że w przypadku np.
– saksofonu altowego warto rozważać zakupy pomiędzy 2000 zł a 5000 zł,
– trąbki jest to wartość pomiędzy 800 zł a 3000 zł
– flet poprzeczny to wartości pomiędzy 800 zł a 3000 zł
– puzonu to wartości pomiędzy 1200 zł a 3000 zł

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *